Výstava předvádí význačný žánr umělecké tvořivosti a jeho dobový ohlas. Jde o drobné skvosty z tvorby více generací umělkyň a umělců různého profesního zaměření – od klasických oborů grafiky, malířství a sochařství přes knižní a časopiseckou ilustraci či zábavní periodika až po typografii a design.
Novoročenkami jsou zde bohatě zastoupeny známé osobnosti novější historie i současnosti zdejší výtvarné scény a proslulé rovněž mezinárodně – mezi ně patřil Jiří Kolář nebo Zdeněk Sýkora.
Výstava zahrnuje na dvě stovky novoročních přání. Mnohá z nich vytvořili autoři zvučných jmen – namátkou Adriena Šimotová, Olbram Zoubek, Vladimír Preclík, Kurt Gebauer, Michael Rittstein, František Skála, Pavel Brázda, Věra Nováková, Alena Kučerová, Marie Blabolilová, Jiří Šalamoun a Adolf Born.
Celkově výstava naznačuje autentickou odezvu na proměny umělecké scény i na rozmanité dění doma a ve světě, které právě žánr novoročenky zvlášť dobře vyhovoval. Kromě toho se tu zvýrazňují hlavní zvyklosti tohoto žánru a možnosti inovací během uplynulého třičtvrtě století.
Autorská novoročenka se už historicky stala předmětem zájmu sbírkových institucí i soukromého sběratelství a tato pozornost se nedávno rozšířila o období sledované nynější výstavou.
Vystavené novoročenky pocházejí ze sbírek a nových akvizic Archivu výtvarného umění.
Výstava probíhá souběžně s vydáním obsažné knihy na společné téma v nakladatelství Arbor vitae ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni.
9. 1. 2025 v 17 hod proběhne komentované prohlídka výstavy. Výstavou provede Roman Prahl, autor výstavy.