ArtArchiv
06.06.
2024

Jiří Hůla: Osm křížků, 14. 6. - 29. 9. 2024

Srdečně zveme na vernisáž, která proběhne ve čtvrtek 13. 6. 2024 od 18ti hodin v Knihovně Archivu výtvarného umění v DOXu.

Na počest nedožitých osmdesátin Jiřího Hůly představujeme jeho tvorbu související s výjimečnou technikou tzv. kresby skalpelem.

V raných osmdesátých letech si Jiří Hůla vybíral barevné obrázky ze stránek kvalitně tištěných zahraničních časopisů. Začal je velmi důslednými řezy skalpelem milimetr po milimetru obtiskávat, překreslovat, překládat a transformovat na ruční papír. Kresba skalpelem má také pozoruhodně blízko k jeho zájmu o poezii, o hru s redukcí textů a básní. Otisk obrazu prostřednictvím jemného prořezávání přináší nečekanou perspektivu na jakýkoliv – byť běžný a spotřební – motiv, a to až s překvapující jemností (některé zbytky po prořezaných fotkách si schovával). Proto jsme se rozhodli výstavu spojit s křestem sbírky haiku Jiřího Hůly Sedmnáct slabik vydané čerstvě nakladatelstvím Argo.

V devadesátých letech objevil Jiří Hůla černobílý xerox, kresby skalpelem černobíle kopíroval, zvětšoval, a dál s nimi pracoval. V roce 2000 pak kresby skalpelem zkombinoval s technikou sítotisku a vzniklo obrovské množství variant a variací několika motivů skládaných dle jasných pravidel do tzv. Velké metafory.

V rámci vernisáže proběhne křest sbírky haiku Jiřího Hůly Sedmnáct slabik vydané Argem v červnu 2024.

Výstavu připravili: Martin Hůla, Jindřiška Jonešová, Jan Kuntoš, Barbora Špičáková

Instalace výstavy: Jindřiška Jonešová, Jan Kuntoš

Knihovna Archivu výtvarného umění, Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, 170 00 Praha 7